Aleksia Mansaku

October 06, 2017

Udhezime per te Kombinuar & Veshur Shallin e Holle!

October 06, 2017 0
Udhezime per te Kombinuar & Veshur Shallin e Holle!Shume femra, perfshire dhe mua, kemi ne sirtaret tona lloj-lloj shallesh te holla, te cilat edhe mund te mos i kemi perdorur kurre. Pasi nuk dim se si ti veshim ato, por as kur eshte momenti i duhur per tu kombinuar me ato.  


Kryesorja eshte qe nuk na kufizon asnje dite te vitit per ti veshur, pasi mund te kombinohen gjate cdo stine, me cdo veshje tone! 

Sigurisht qe e rendesishme eshte ngjyra e shallit, motivet (pattern) qe ka, gjatesia dhe materjali. Por eshte ne doren tone per ti pershtatur ato sa me mire me rrobat tona.


Mendoj se shallet e holla, i japin nje fryme 'eksotik' veshjeve tona, kur ne i perdorim ato. E bejme totalin e veshjes tone me trendi dhe i shtojme asaj nje naz me shume. Nese keni mundesin per te luajtur me veshjen tuaj ne nje takim, mos e kurseni. Do te dilni e fituar nga ana e komplimentave dhe dallimit qe do te keni!
Keto shalle, nuk vishen vetem ne koke, sic do te shohim me poshte, por mund te perdoren si qershia mbi torte ne cilin do vend! Si per shembull, ne qafe, tek beli, tek dora, si litar ne cante, ose e varur ne cante. Si bluze, si kollare, si varse, si bandana, si rrip, si lidhese flokesh, ose akoma me bukur, e lidhur pergjate gershetes se flokve. Oh, po ashtu edhe si nje cante! 

1/4 Kombinime!

 2/4 Kombinime!3/4 Kombinime!


4/4 Kombinime
October 01, 2017

Takohuni me Pantallonat qe Ju Shkojne Fiks!

October 01, 2017 0
Takohuni me Pantallonat qe Ju Shkojne Fiks!

Mezi e kam pritur kete moment, te gjej kohe dhe te shkruaj ne Blogun tim. Eshte nje ndjenje e mrekullueshme per mua, te kem mbaruar me cdogje tjeter dhe te kem nje dite para per te shkruajtur kete artikull qe kam shume muaj qe e mendoj. 
Jam ulur perpara kompjuterit dhe pasi kam marr masat e duhura, te cilat jane, cokollate e ngrohte ne kupen time te preferuar dhe veshje te ngrohta per kete dite te ftohte, nuk ka asgje qe do me ndaloj apo do me terheq vemendjen me shume sesa te shkruaj sa me mire, gjithcka qe kam menduar per kete subjekt. 

Sigurisht qe nuk do te mjaftoj vetem ky artikull per te hyre thelle e ne boten e cudirave te Pantallonave. Do te jete nje artikull i pasur, me informacione, keshilla dhe foto!

Pantallonat jane bere nje element kryesor i dollapeve tona. Nje pal te mira xhinse duhet te jene te forta, te qendrueshme, elegante dhe duhet te zgjasin per nje kohe te gjate. Jo per te permendur se, duhet te jene te pershtatshme mbi trup dhe te duken mire. 

Kur te jeni duke blere xhinse, duhet te mbani ne mend disa gjera te rendesishme, si prsh; si pershtatet prerja, a jan te rehatshme, a kan stil dhe pelhure.

Xhinset e kohes tone vijne ne nje shumellojshmeri te stileve dhe ngjyrave ne krahasim me te kaluaren. Nje vajze duhet te dije se cili stil dhe prerje i xhinseve do t'i pershtatet asaj sa me mire, dhe cila lloj xhinsesh duhet te vishen ne raste te ndryshme.
Duhet te kaloni shume sprova dhe veshtiresi per te zbuluar xhinset e persosur, te prere sipas figures se trupit tuaj dhe ne stilin tuaj personal.

Cfare jan xhinset Denim?
Para se te vazhdojme me tej, le te permendim nje histori te shkurter te Denim-it. Kjo cope e perafert dhe e forte u shpik ne vitin 1873 nga dueti i Jacob Davis dhe Levi Strauss. Historia e origjines se saj eshte mjaft interesante.

Eshte thene keshtu se, z.Levi Strauss ishte ne nje biznes te shitjes se llojeve te ndryshme te veshjeve ne San Frasisco, ndersa z.Jacob Davis ishte nje rrobaqepes i cili thurte lloj te ndryshme rrobash duke perfshire tenda, batanije per kuaj dhe mbulesat e veturave. Nje dite i erdhi nje klient dhe i kerkoj nje lloj pantalloni shume te guxishme per ate kohe, te cilin do ta perdorte per te punuar ne kushte te veshtira.
Keshtu qe z.Davis, shkoj tek z.Strauss dhe bleu rroba prej Denimi dhe pergatiti nje pantallon "Fenomenal" per klientin e tij, qe perfundimisht u tregua i dobishem per te.
I lumtur per suksesin e ketij eksperimenti, z.Jacob deshiroj te merrte nje patente per shpikjen e tij dhe ai kontaktoj z.Levis. Ata u bene partnere me vone dhe krijuan nje fabrike per prodhimin e kesaj pelhure te famshme qe sot njihet si 'Jeans'.

«Denim» eshte nje fjale Franceze 'Serge de Nimes', e cila i referohet qytetit te Nimes, ne France. Fjala «Jean», vjen nga fjala Franceze "Genoa", qytet i Italise. Ngaqe pantallonat e para xhinse, ishin prodhuar ne qytetin e Geneves se Italise.

Termi «Jeans», me pare u perdor per te treguar nje pelhure te bute pambuku e cila eshte ndryshe nga pantallonat e rregullta. Ne SHBA, njerzit filluan te perdorin fjalen «Jeans» qe nga fundi i shekullit te 18-te.

«Denim», eshte nje tekstil i perbere nga pambuku permes te cilit pelhura kalon nen dy ose me shume fije te prishura. Eshte nje cope pelhure pambuku qe e dallon ate qe nga gershetimi i rregullt i pambukut. Per te bere xhinse blu, Denim-i fillimisht ishte i ngjyrosur me ngjyre blu Indigo.

Fillimisht, le te bejme nje ceremoni te pergjithshme mbi detajet qe mund te takojm mbi Pantallona.

 1. Mund te kemi pantallona nga ngjyra te ndryshme te paletes. Te cilat ndryshojne nga ana e drites. Mund te jen me te erreta ne ngjyre ose me te hapura. 
 2. Mund te kene zinxhir, ose kopsa, ose te dyja bashke.
 3. Mund te jen te grisura tek gjunjet, apo tek kembet, ose ne vende te tjera mbi pantallona. 
 4. Mund te ken xhepa, ose te kene dhe te jene fallco, ose mos te ken hic! 
 5. Mund te ken stampa mbi to, te qepura ose te ngjitura. Ose gogla, ndoshta dhe 'Patches', qe jane figura qe mund ti ngjisesh vete duke i hekurosur ato mbi pantallona. 
 6. Fundi i pantallonave mund te jete me e shkurter ose me e gjate se kyci i kembes, mund te jete e ngushte ose rehatshme, mund te jete e grisur fijesh ose me te cara, po ashtu mund te kene nje cope tyli shtese, ose jo. 
 7. Mund te kene njolla, ose arna me copa te tjera pantallonash.
 8. Mund te kene viza, ose te jene te palosura dhe te qepura diku. Zakonisht ne fund te kembve.  
 9. Mund te jene mbi bel, ose deri ne bel, ose posht belit. 
 10. Mund te jene ne total te ngushta, te gjera, apo shume te gjera. 
Dhe kini parasysh, se gjithmon, cdo pantallon, do kete vend per te vene rripin. Kurse keto 10 detaje qe u permenden me lart, jane ne doren tuaj, per tu zgjedhur sa me perfektivisht per trupin tuaj.

Kujdes
 1. Nese je ne mes te dy numrave te pantellonave, prefero numrin me te vogel pasi copa e xhinseve mund te hapet deri 10% pasi ta keni veshur.
 2. Prefero xhise me zinxhir, dhe jo me kopsa, per tju shmangur asaj fryrjes ne zone, qe duket sikur te jesh djale.

Pantallonat Xhinse, ndahen ne kategori sipas prerjes se tyre, dicka qe cdo pantallon ne etiketen e vete e ka te nenshkruajtur.

Le te zgjidhim misterin e ketyre fjaleve qe perdoren per te ndare pantallonat ne kategori bazuar ne prerjen/formen e tyre. Ne cdo prerje, do te vendos nje fotografi qe te mund te kuptoni detajet qe shkruaj ne cdo kategori.
Do te jap keshilla per cdo kategori xhinsesh, qe te Shkelqeni ne cdo veshje tuaj! Kam permbledhur emrat e cdo kategorie qe mund te ndesheni ne cilin do dyqan duke u pergjigjur ne cdo pikpytjen tuaj.

Me te vertete, nuk mud t'i kujtoj heret qe me kane pyetur per dallimin mes xhinsve Boyfriend - Mum - Girlfriend. Le te shohim cfare eshte ajo qe e ben xhinsin Boyfriend te ndryshme me ate Girlfriend dhe cfare jane xhinset Mum ne te verte! Ne fund te fundit, keto tre stile ishin te gjitha trende kryesore, por tani ne thjesht i numerojme ato si prodhime.

Le te fillojme! 0/15 ! 

Skinny Leg Jeans
01/15 "Skinny Leg Jeans": Jane shume te ngushta dhe zakonisht mbi bel. Nese jeni femer e mbushur, nuk do t'ju bejne terheqese keto lloj xhinsesh pasi ngjiten mbi gjunje dhe deri ne kycin e kembes. Versioni i tyre me i afert eshte qe perputhen me pak lloje trupash. Keto lloj xhinse po lulezojne kohen e fundit pasi i veshim me cizme jasht edhe permbi pantallonave.

02/15 "Low Rise Jeans": Kto xhinset e uleta, ulen mbi ijet e juaja, posht butonit te barkut. Nese vishni keto lloj xhinsesh, ka nje mundesi te madh qe sa her qe perkuleni, te dali prapanica jashte. Kshuqe duhet te jeni te vetdijshem per kete. Fuksionon mire me vajza qe kan bel te shkurter. Nese deshironi te krijoni nje bel te gjate, atehere kjo eshte nje zgjedhje e konsiderueshme per t'u marre parasysh. Nuk rekomandohet per udhetime zyrtare, por mund te vishen me besim, gjate kohes se lire.
Bootcut Jeans
Mid Rise/Regular Jeans

03/15 "Mid Rise/Regular Jeans": Nese keni bel te gjere, athere kjo eshte nje zgjedhje e mire. Keto xhinse ulen vetem disa cm poshte butonit te barkut tuaj. Ky eshte lloji i veshur rregullisht nga shume njerez dhe eshte zgjedhja e pare per shume raste duke perfshire dhe ato zyrtaret.


04/15 "Bootcut Jeans": Kjo lloj prerjeje eshte i ngushte deri ne gjunje dhe me i gjere te fundi poshte. Zakonisht jane mbi mes dhe i shkojne femrave te mbushura ne periferi, sepse syri bie ne fundin e pantellonave qe jane te lirshme. Bootcut konsiderohet pergjithesisht ne te gjitha kompanite prodhuese xhins me hapjen ne fund te kembes nga 17-20cm. Do ju kujtojne vitet 70's dhe 80's.
Wide Leg Jeans
Wide Leg Jeans


05/15 "Wide Leg Jeans": Kto xhinset Denim per vajzat, eshte paraqitur me hapjen e gjere qe nga kofshet e deri poshte. Duket e mrekullueshme kur shoqerohet me nje bluze te ngushte. Nese jeni te shkurter, mos e preferoni kete prerje xhinsi. Nese do ta vishnit, preferoni prerjen me te ngushte dhe me te pershtatshmin te kembet, edhe sigurisht qe, visheni me taka te larta!Flare Jean
Bell Jeans
06/15 "Flare Jeans": Duket si prerje Bootcut, por me dallimin se hapja fillon qe nga gjuri dhe arrin deri ne 20cm gjeresi. Eshte xhinsi me i bukur, qe preferohet te vishet shume edhe ne vere, pasi eshte tejmase e rehatshme dhe kombinohet ne menyre te perkryer me taka platforme. Do ju kujtojne vitet '70. Sigurohuni qe xhinset tek kembet te qendrojne ngushte rreth kofsheve tuaj nese jeni i imet ose keni kembe te shkurtra.

07/15 "Bell Jeans"
: Eshte rikthyer fuqishem ne mode dhe hapja ne fund te pantellonave mund te shkoj mbi 22cm. Prerjet varesojne, mund te jene mbi bel ose posht belit. Keto lloj pantallonash i shkojne me shume vajzave te gjata, me kembe te gjate dhe jo padrejtesisht! 

Cropped Jeans
High Rise Jeans
08/15 "Cropped Jeans": Keto lloj xhinsesh mbulojne 3/4 e kembeve tuaja dhe mund tju bejne te dukeni edhe me e gjate. Duket mahnitese me nje pale take te larta.

09/15 "High Rise Jeans": Ky lloj Denim xhins pershtatet ne bel te natyrshme dhe duket mire kur ju e vishni ate me nje bluze brenda pantallonave. Nese keni bel te gjere apo te shkurter, preferoni ti vishni me nje rrip te holle. Ne menyre qe te keni nje pamje te mprehte te trupit te siperm, preferoni xhinset ne ngjyra te errta.
Capri Jeans

10/15 "Capri Jeans": Ky lloj xhins Denim per vajzat duket me modern dhe me shume stil - sidomos nese keni kembe te drejta dhe te holla per te treguar. Ne keto lloj xhinsesh, palosja eshte pas gjurit ose perpara kycit te kembes. Nese jeni te shkurter, kushtojni shume vemendje se si duket posht gjurit palosja sepse mund te bie mbi pjese me te gjere se kemba lart, dhe tju bej te dukeni edhe me te shkurtra.

Cuffed Jeans

11/15 "Cuffed Jeans": Keto xhinse Denim, mund te kene te njejten gjatesi me pantellonat e shkurtra Shorts, Cropped ose Capri, por gjithmon do te ken ate palosjen ne fund te kembve. Kini kujdes, nese keni kycet e trasha, tmos i preferoni, sepse ne disa raste mund tju tregoj kycin edhe me te trash. Per te arritur efektin maksimal te hollimit te kembeve, kombinojni ato me nje pal taka.

Straight/Cigarette Jeans
12/15 "Straight/Cigarette Jeans": Nese jeni pak hezitues tek xhinset Skinny por ju pelqen te vishni xhinse qe pershtaten mire tek trupi juaj, athere kjo eshte zgjedhja e duhur. Ne kete model, kembet jane te drejta dhe te ngushta. Dhe i shkonje shume vajzave te mbushura ne trup. Mbahen si xhinset klassike me prerje te drejte. Ne te shumten e rasteve nuk jan elastike por kan aftesine per te zbutur asimetrite qe trupi juaj ka. Gjeresia tek fundi i kycit mund te arrij 14-16cm.

Boyfriend Jeans
13/15 "Boyfriend Jeans": Ky emer mund te tingelloje qesharak. Por arsyeja qe qendron pas ketij emri eshte se keta xhinse kane nje prerje te lirshme dhe te trashe qe i jep nje veshtrim sikur i keni marre menjehere nga veshjet e te dashurit tuaj. (Mos qeshni.) Forma e saj eshte e tille qe ju jep nje shtregim te ngusht rreth belit tuaj dhe eshte pak i lirshem dhe i relaksuar deri tek kembet. Ka nje prerje te gjere nga lart deri ne fund te kembve, ndoshta dhe te mberthyera ne fund. Keto mund ti vishni ditet qe deshironi te tregoni sa sportiv jeni, pasi kombinohen edhe me cdo lloj kepuceje. 
Girlfriend Jeans

14/15 "Girlfriend Jeans": Keto lloj xhinse jane versioni femeror i xhinseve Boyfriend. Ka nje pershtatje me klasike, me te ngushte dhe me te larte ne bel. Specifikisht, eshte me i ngushte dhe tek fundi i kembve. Ne krahasim me xhinset Boyfriend qe jane shume te gjera, xhinset Girlfriend pershtaten fiks me trupin tone. Dicka qe mund te preferoni ne kete prerje eshte, te jene te ngushta ne bel dhe te gjera deri tek kembet edhe ne fund tek kyci te ngushtohen perseri.
Mum Jeans

15/15 "Mum Jeans": Nese i keni sulmuar ndonjeher dollapit te nenes tuaj mund te jeni ndeshur me rroba te viteve '90.  Me shume gjasa nga ky sulm mund te dilni me nje pal xhinse Mum. Megjithese stili ka nje stigme ne te qenit unflattering dhe demode, por markat e kohes tone e kan sjelle perseri ne fuqi te plote, duke ofruar shplarje te shkaterruara dhe opsione te prera. Kur behet fjale per nje xhins Mum, nenkuptohet zakonisht beli i larte duke bere barkun tuaj te duket me i holle dhe me i gjate, kurse te vendi i zinxhirit ka nje pershtatje me te relaksuar.


Dhe diku ketu, po, i erdhi fundi ketij artikulli magjepses. Uroj t'ju kete pelqyer po aq shume sa me pelqeu mua kur e shkruajta. Do adhuroja te lexoja komentet tuaja, t'ju njihja, dhe pse jo, te behemi shoqe!

February 12, 2017

Akullore Mbreterore!

February 12, 2017 0
Akullore Mbreterore!
AKULLORE,
Te dashur lexues, sot ky artikull i eshte dedikuar AKULLORES. Atij ushqimit te embel dhe te ngrire qe zakonisht haet si snack ose embelsire. Perberesit e tij jane qumeshti dhe krem qumeshti. Shpesh kombinohet me fruta dhe shije te ndryshme. Ajo embelsohet me saharoze, shurup misri, kallam sheqeri, panxhar sheqeri/ose embelsues te tjere. Per me teper, i shtojn arome edhe ngjyra te ndryshme.   


 "AKULLORJA ne asnje vend te botes nuk titullohet me te njejten emer."
Gjate jetes tuaj do e degjoni te quhet si, "frozen yogurt", "sorbet", "gelato", "frozen custard", "pagoto", "akullore" dhe kjo po qe eshte nje kuriozitet i vertete.

Nje akullore mund te ndahet ne shume kategori, si per shembull, kategoria vegan, kategoria per ato qe kan alergji produktet e qumeshtit, kategoria nga qumeshti qe perbehet, ose ato qe skan lactose, po ashtu dhe shume te tjera.

  Duke kerkuar historine e AKULLORES ne gjithe boten, receta me e ngjashme edhe me e vjeter eshte gjetur ne Kine dhe ka moshen 200BC. Ato perzienin qumeshtin me orizin edhe i venin nje mas debore bashke me pak shurup, me qellimin qe debora me masen e kripur qe ka brenda, do te shkrinte sa me mire akullin, dhe do krijonte nje mase shume te bukur e cila do te ngrihej me vone.
  Me pas, nje recete e ngjashme vjen 400BC ne Persi dhe ne Rome te cilet perdonin uje trendafili me Vermicelli (eshte pasta, si spaghetti, me i holle ne forme V) dhe akull, i cili ishte perzier me saffron (shafran), fruta dhe shije te ndryshme.
  Shekullin 16, vjen ne Asi duke bere frutat e shkrira (sorbet) qe me pas i ngrinin ne akull. Ne te njejten shekull, me sakte 1533, Dukesha Italiane Catherine de' Medici u martua me Duken, Henry II of France. Ajo eshte thene qe ka sjelle ne France disa Chef Italiane te cilet kishin receta te aferta me akulloren (sorbet dhe akulle me shije).
  100 vite me vone, eshte raportuar qe ne Angli, Charles I of England, ishte kaq i impresionuar nga "debora e ngrire" saqe ai ofroj nje pension te larte per chefet te cilet te mbanin sekrete kete recetin formule, ne menyre qe akullorja te jete nje prerogative mbreterore, nuk ka asnje deshmi historike per te mbeshtetur keto legjenda qe u shfaqen shekullin 19-te.
  Receta akullore e pare, eshte gjetur ne Angli shekullin 18-te e cila u publikua ne gazeten"Mrs. Mary Eales's Receipts" ne Londer vitin 1718.
  Ne Ameriken e Veriut akullorja arriti 1744, me shijen e luleshtrydhes.
Akullorja perdoret dhe eshte njohur nga e gjithe bota, ne mesin e shekullit 19-te.

Disa fakte per AKULLOREN,

-Baskin Robbins ka krijuar 31 shije akulloresh, nje per cdo dite te muajt! Thuhet qe tani ai ka receta per 1000 shije akulloresh!
-Sorbet eshte lloj akulloreje por ska as edhe nje pik qumshti brenda!
-Gelato ka me pak qumesht dhe yndyre qumeshti, se akullorja qe njohim!


Pas te gjithe ketyreve qe sapo lexuat, nga cili vend mendoni se e ka perardhjen akullorja? Dhe cila shije eshte e preferuara juaj? Pres komentet e juaja......

XOXO,
TeenAngel Girl. 

May 11, 2016

6 Sekrete qe Duhet te Dini Perpara se te Dilni ne Djelle!

May 11, 2016 0
6 Sekrete qe Duhet te Dini Perpara se te Dilni ne Djelle!

Antidjellsi i pare u prodhua ne vitin 1938 nga kimisti dhe alpinisti Franz Greiter. Quhej Gletscher Crème qe ne perkthimin e lire do te thote «kremi i akullit». Nga ajo kohe kan ndryshuar shume gjera. Avancoj shkenca, u permiresuan antidjellset po ashtu edhe klima ndryshoj... Tashme, perdorimi i antidjellsit eshte esencial -dimer vere-. Duke marr parasysh te gjithe faktoret, ju paraqes disa gjera qe duhet te keni kujdes qe te shijoni ne maksimum djellin duke mos vene veten tuaj ne... rreziqe te pakthyeshme! 1. Mesoni fotokopjen e vetes tuaj!
  Fotokopja tregon ndjeshmerine qe ka lekura juaj ndaj djellit. Me ngjyren e flokeve, syve edhe te lekures, cdo njeri i perket nje fotokopje te ndryshme!
  Fotokopja 1: Nese lekura juaj eshte shume ngjyre e hapur edhe e ndjeshme ne djell, skuqet edhe digjet lehte, floket e juaja jan ngjyre e verdhe ose te kuqe edhe keni quka.
  Fotokopja 2: Nese keni lekure ngjyre te hapur, digjeni lehte edhe nxiheni vetem pak.
  Fotokopja 3: Nese keni gjyre flokesh brun, lekure ngjyre te hapur e cila skuqet ne fillim e me pas nxihet. Po ashtu jeni dhe me pak te ndjeshem ndaj djegjet.
  Fotokopja 4: Nese keni ngjyre flokesh te zez, skuqeni shume rralle por nxiheni shume shpejt.
  Fotokopja 5: Nese floket e juaja jan shume te errta po ashtu edhe lekura juaj. (Akoma dhe me kete fotokopje duhet te perdorni antidjells.)
 2. Mesoni se cfare eshte SPF!
  Kjo eshte nje akronim i termit anglez Sun Protection Factor. SPF-ja tregon kohen qe ju mund te rrini ne djelle pa u djegur. Per shembull, nese lekura jone skuqet pas 10 minutave ne djelle, edhe kemi perdorur nje antidjells me SPF 15, do te thote qe mund te qendrojme ne djelle per 150 minuta. Kujdes, sepse kjo eshte shume teorike, pasi mund te shfaqet nje eriteme shume me shpejte. SPF llogaritet sipas disametodave laboratorike.
 3. Zgjidhni antidjellsin e duhur! 
  Ne forme kreme, balsame, emulsioni, xhel, sprey ose stick, antidjellset kan nje qellim te vetem: te mbrojn lekuren nga rrezet ultravjollce edhe te sigurojn hidratimin.
  Te buzet edhe rreth syve: Preferohet stick ose balsam.
  Ne fytyre: Preferohet krem ose emulsion.
  Ne trup: Te gjitha, por akoma me teper vajrat. Te cilat sugjerohen pasi te jeni nxirr sepse kan nje SPF te ulet!
  Per meshkujt: Per ato qe skan flok, preferohet xheli ose sprey.
 4. Respektoni lekuren tuaj!
  Lloj lekures tuaj do percaktoj se cfare lloj antidjellsi eshte i duhur per ju.
  Lekure me vaj: Krema e pershtatshme eshte ajo me cilesi te holle pasi ne kete menyre nuk do te bllokohen poret.
  Lekure e thate: Krema e pershtatshme eshte ajo me cilesi te trashe.
  Lekure e ndjeshme: Mire do te ishte tju shmangeshit produkteve me arome.
  Lekure me allergji ne drite: Ju duhet rekomandimi i nje doktorri. Sigurohuni qe antidjellsi ka rezistence ndaj ujtit edhe djerses. Po ashtu te jete dhe hipoalergjik.
 5. Konsultoni kohen tuaj!
  Aplikoni antidjells 30 minuta para se te dilni jashte ne djelle, qe te kete kohe te absorbohet. Rekomandohet per fytyren tuaj qe perpara te veni nje krem hidratues, edhe me pas antidjellsin. Perseriteni cdo dy ore, patjeter pas notit ose nese djersiteni. Kujdes! Shmangni plazhin nga ora 12:00-16:00 qe djelli eshte i forte edhe rrezet e saj jan pingule edhe djegin shume lehte!
 6. Veni syze, kapele, edhe konsumoni shume lengje ose fruta! 
  Akoma dhe nese ju perdorni antidjells me SPF te madh, edhe zgjidhni qe te rrini poshte cadres, perseri nuk mjafton qe te mbroni lekuren tuaj! Mos u zhgenjeni kurre nga koha me re, pasi perseri mund te digjeni sepse rrezet e djellit i kalojn rete! Prandaj eshte e doemoshme te vishni kapele, syze edhe rroba te pershtatshme! SIDOMOS PER FEMIJET! (per to ka disa rroba me antidjells te cilat duhet te ndrrohen cdo vite.) Pasuroni dieten tuaj me shume perime edhe fruta ngjyre te kuqe ose portokalli. Karota, domate, shege, pjeshke te cilat kan vitamin-C, B-carotene edhe aktivitete antioxidant. 
Kujdesni me masen qe aplikoni antidjellsin. Doza e aplikimit eshte 2 mg/cm2, e cila eshte diku ne 29gr. antidjells qe te mbulohet i gjithe trupi. Po ashtu masa per fytyren eshte 1/3 e nje luge. Nese veni me shume, sdo ju mbroj me teper. Po ashtu nese veni me pak, sdo ju mbroj aq sa duhet.
XOXO,
TeenAngel Girl.