Akullore Mbreterore!

09:59:00

AKULLORE,
Te dashur lexues, sot ky artikull i eshte dedikuar AKULLORES. Atij ushqimit te embel dhe te ngrire qe zakonisht haet si snack ose embelsire. Perberesit e tij jane qumeshti dhe krem qumeshti. Shpesh kombinohet me fruta dhe shije te ndryshme. Ajo embelsohet me saharoze, shurup misri, kallam sheqeri, panxhar sheqeri/ose embelsues te tjere. Per me teper, i shtojn arome edhe ngjyra te ndryshme.   

 "AKULLORJA ne asnje vend te botes nuk titullohet me te njejten emer."
Gjate jetes tuaj do e degjoni te quhet si, "frozen yogurt", "sorbet", "gelato", "frozen custard", "pagoto", "akullore" dhe kjo po qe eshte nje kuriozitet i vertete.

Nje akullore mund te ndahet ne shume kategori, si per shembull, kategoria vegan, kategoria per ato qe kan alergji produktet e qumeshtit, kategoria nga qumeshti qe perbehet, ose ato qe skan lactose, po ashtu dhe shume te tjera.

  Duke kerkuar historine e AKULLORES ne gjithe boten, receta me e ngjashme edhe me e vjeter eshte gjetur ne Kine dhe ka moshen 200BC. Ato perzienin qumeshtin me orizin edhe i venin nje mas debore bashke me pak shurup, me qellimin qe debora me masen e kripur qe ka brenda, do te shkrinte sa me mire akullin, dhe do krijonte nje mase shume te bukur e cila do te ngrihej me vone.
  Me pas, nje recete e ngjashme vjen 400BC ne Persi dhe ne Rome te cilet perdonin uje trendafili me Vermicelli (eshte pasta, si spaghetti, me i holle ne forme V) dhe akull, i cili ishte perzier me saffron (shafran), fruta dhe shije te ndryshme.
  Shekullin 16, vjen ne Asi duke bere frutat e shkrira (sorbet) qe me pas i ngrinin ne akull. Ne te njejten shekull, me sakte 1533, Dukesha Italiane Catherine de' Medici u martua me Duken, Henry II of France. Ajo eshte thene qe ka sjelle ne France disa Chef Italiane te cilet kishin receta te aferta me akulloren (sorbet dhe akulle me shije).
  100 vite me vone, eshte raportuar qe ne Angli, Charles I of England, ishte kaq i impresionuar nga "debora e ngrire" saqe ai ofroj nje pension te larte per chefet te cilet te mbanin sekrete kete recetin formule, ne menyre qe akullorja te jete nje prerogative mbreterore, nuk ka asnje deshmi historike per te mbeshtetur keto legjenda qe u shfaqen shekullin 19-te.
  Receta akullore e pare, eshte gjetur ne Angli shekullin 18-te e cila u publikua ne gazeten"Mrs. Mary Eales's Receipts" ne Londer vitin 1718.
  Ne Ameriken e Veriut akullorja arriti 1744, me shijen e luleshtrydhes.
Akullorja perdoret dhe eshte njohur nga e gjithe bota, ne mesin e shekullit 19-te.

Disa fakte per AKULLOREN,

-Baskin Robbins ka krijuar 31 shije akulloresh, nje per cdo dite te muajt! Thuhet qe tani ai ka receta per 1000 shije akulloresh!
-Sorbet eshte lloj akulloreje por ska as edhe nje pik qumshti brenda!
-Gelato ka me pak qumesht dhe yndyre qumeshti, se akullorja qe njohim!

Pas te gjithe ketyreve qe sapo lexuat, nga cili vend mendoni se e ka perardhjen akullorja? Dhe cila shije eshte e preferuara juaj? Pres komentet e juaja......

XOXO,
TeenAngel Girl. 

6 Sekrete qe Duhet te Dini Perpara se te Dilni ne Djelle!

06:01:00


Antidjellsi i pare u prodhua ne vitin 1938 nga kimisti dhe alpinisti Franz Greiter. Quhej Gletscher Crème qe ne perkthimin e lire do te thote «kremi i akullit». Nga ajo kohe kan ndryshuar shume gjera. Avancoj shkenca, u permiresuan antidjellset po ashtu edhe klima ndryshoj... Tashme, perdorimi i antidjellsit eshte esencial -dimer vere-. Duke marr parasysh te gjithe faktoret, ju paraqes disa gjera qe duhet te keni kujdes qe te shijoni ne maksimum djellin duke mos vene veten tuaj ne... rreziqe te pakthyeshme! 1. Mesoni fotokopjen e vetes tuaj!
  Fotokopja tregon ndjeshmerine qe ka lekura juaj ndaj djellit. Me ngjyren e flokeve, syve edhe te lekures, cdo njeri i perket nje fotokopje te ndryshme!
  Fotokopja 1: Nese lekura juaj eshte shume ngjyre e hapur edhe e ndjeshme ne djell, skuqet edhe digjet lehte, floket e juaja jan ngjyre e verdhe ose te kuqe edhe keni quka.
  Fotokopja 2: Nese keni lekure ngjyre te hapur, digjeni lehte edhe nxiheni vetem pak.
  Fotokopja 3: Nese keni gjyre flokesh brun, lekure ngjyre te hapur e cila skuqet ne fillim e me pas nxihet. Po ashtu jeni dhe me pak te ndjeshem ndaj djegjet.
  Fotokopja 4: Nese keni ngjyre flokesh te zez, skuqeni shume rralle por nxiheni shume shpejt.
  Fotokopja 5: Nese floket e juaja jan shume te errta po ashtu edhe lekura juaj. (Akoma dhe me kete fotokopje duhet te perdorni antidjells.)
 2. Mesoni se cfare eshte SPF!
  Kjo eshte nje akronim i termit anglez Sun Protection Factor. SPF-ja tregon kohen qe ju mund te rrini ne djelle pa u djegur. Per shembull, nese lekura jone skuqet pas 10 minutave ne djelle, edhe kemi perdorur nje antidjells me SPF 15, do te thote qe mund te qendrojme ne djelle per 150 minuta. Kujdes, sepse kjo eshte shume teorike, pasi mund te shfaqet nje eriteme shume me shpejte. SPF llogaritet sipas disametodave laboratorike.
 3. Zgjidhni antidjellsin e duhur! 
  Ne forme kreme, balsame, emulsioni, xhel, sprey ose stick, antidjellset kan nje qellim te vetem: te mbrojn lekuren nga rrezet ultravjollce edhe te sigurojn hidratimin.
  Te buzet edhe rreth syve: Preferohet stick ose balsam.
  Ne fytyre: Preferohet krem ose emulsion.
  Ne trup: Te gjitha, por akoma me teper vajrat. Te cilat sugjerohen pasi te jeni nxirr sepse kan nje SPF te ulet!
  Per meshkujt: Per ato qe skan flok, preferohet xheli ose sprey.
 4. Respektoni lekuren tuaj!
  Lloj lekures tuaj do percaktoj se cfare lloj antidjellsi eshte i duhur per ju.
  Lekure me vaj: Krema e pershtatshme eshte ajo me cilesi te holle pasi ne kete menyre nuk do te bllokohen poret.
  Lekure e thate: Krema e pershtatshme eshte ajo me cilesi te trashe.
  Lekure e ndjeshme: Mire do te ishte tju shmangeshit produkteve me arome.
  Lekure me allergji ne drite: Ju duhet rekomandimi i nje doktorri. Sigurohuni qe antidjellsi ka rezistence ndaj ujtit edhe djerses. Po ashtu te jete dhe hipoalergjik.
 5. Konsultoni kohen tuaj!
  Aplikoni antidjells 30 minuta para se te dilni jashte ne djelle, qe te kete kohe te absorbohet. Rekomandohet per fytyren tuaj qe perpara te veni nje krem hidratues, edhe me pas antidjellsin. Perseriteni cdo dy ore, patjeter pas notit ose nese djersiteni. Kujdes! Shmangni plazhin nga ora 12:00-16:00 qe djelli eshte i forte edhe rrezet e saj jan pingule edhe djegin shume lehte!
 6. Veni syze, kapele, edhe konsumoni shume lengje ose fruta! 
  Akoma dhe nese ju perdorni antidjells me SPF te madh, edhe zgjidhni qe te rrini poshte cadres, perseri nuk mjafton qe te mbroni lekuren tuaj! Mos u zhgenjeni kurre nga koha me re, pasi perseri mund te digjeni sepse rrezet e djellit i kalojn rete! Prandaj eshte e doemoshme te vishni kapele, syze edhe rroba te pershtatshme! SIDOMOS PER FEMIJET! (per to ka disa rroba me antidjells te cilat duhet te ndrrohen cdo vite.) Pasuroni dieten tuaj me shume perime edhe fruta ngjyre te kuqe ose portokalli. Karota, domate, shege, pjeshke te cilat kan vitamin-C, B-carotene edhe aktivitete antioxidant. 
Kujdesni me masen qe aplikoni antidjellsin. Doza e aplikimit eshte 2 mg/cm2, e cila eshte diku ne 29gr. antidjells qe te mbulohet i gjithe trupi. Po ashtu masa per fytyren eshte 1/3 e nje luge. Nese veni me shume, sdo ju mbroj me teper. Po ashtu nese veni me pak, sdo ju mbroj aq sa duhet.
XOXO,
TeenAngel Girl.  

Keshilla per Syze te Persosura.

07:28:00

Mirdita te dashur lexues,
Korriku eshte nje muaj me shume djell i cili cdo vite na kujton rendesin e syzeve te djellit. E po kjo gje nuk eshte aspak problem! Syzet gjate dites mund ti perdorim si mbrojtes per syte tona dhe po ashtu dhe si "rreth" per floket qe me shume fuksionon per femrat kjo lehtesi.
 Arsyja e ketij artikullit eshte se jo te gjithe mund te veshim cdo lloj syzeje, pasi nuk kemi te gjithe te njejtat tipare ne fytyre dhe jo te gjithe jemi si kukulla barbie qe tmendoj nje fabrik i terre vetem per ne, sic bejn fabrikantet per kukullat e tyre. Kjo gje sduhet tju shqetesoj aspak, pasi ka njerez te cilet punesohen vetem per te krijuar syze te reja te cilat mund te pershtaten ne cdo lloj fytyre.
Syzet pervec mbrojtjes te syve te mos pesojn gje nga rrezet e forta UVA dhe te lekures per-rreth syve, tregojn dhe esthetik dhe nje veshje me te kujdesur. Pikerisht kjo eshte dhe arsyja e cila ka bere shume kompani syzesh te shpikin syze me forma te ndryshme, xhama te ndryshme, ngjyra te ndryshme dhe material te ndryshem.
Ndodheni ne vendin me te pershtatshem per te gjetur disa keshilla te dobishme te cilat do ju ndihmojn te gjeni syzet e persosura per cdo lloj forme fytyre qe keni ju dhe te afermit tuaj. RRUMBULLAKE: Nese fytyra juaj eshte rrumbullake, ju pershtaten tmerresisht shume syzet me forma te forta, me cepa e cila do tregojn fytyren tuaj me te gjere. Preferoni syze katrore ose me form fluture. KATRORE: Nese vija e mjekres tuaj eshte i forte, balli juaj i gjere dhe kockat e faqeve te gjera, keni nevoj per nje skelete qe eshte rrumbullake ose ovale. Rrumbullake ose ovale nuk ka rendesi te madh, pasi qe te dyja do te tregojn ne menyre te barabarte fytyren tuaj te bukur. Nje detaj i vogel eshte qe skeleti juaj te jet lehtesisht horizontal dhe me linja te medha vertikale. OVALE: Ju qe keni fytyren ovale, konsiderojeni veten me fat, pasi ju shkojn te gjitha format e skeleteve te syzeve. Eksperimentoni pa frike, me syze, maska, skelete katrore, qoshe pak te rrumbullakosura, me cdogje. TREKENDESH: Fytyra me forme trekendesi do te thote mjeker te ngushte dhe balle te gjere. Preferoni syzet me linja te drejta dhe me xham i cili do te theksoj me shume syte tuaj, dhe do ju tregoj nje fytyre me shume simetrike. Ju mund te zgjidhni lehte, nje skelet katrore me qoshe katrore. ZGJATUR: Nese fytyra juaj eshte i holle dhe i gjate, syzet qe ju pershtaten me shume jan ato me forma me te rrumbullakosura dhe me ngjyra te ndritshme e cilat do te japin pershtypjen e nje fytyre me t gjere. DIAMAND: Fytyra e cila ka faqe te mbushura dhe tipare te forta. Preferoni forma te syzeve te cilat kan linja te trasha siper vetllatave qe te theksoni me shume syte tuaja dhe te mcifni tiparet e forta te fytyres tuaj.


Me poshte do te gjeni tipin e skeletit qe ju shkon me shume, ose qe do te preferoni me shume qe te keni!
Metalike. Avantazhet: Nese djersiteni shume, nje zgjidhje e duhur per ju eshte te merrni skeletin tuaj te bere nga titan, e cila nuk do te kthehet ne ngjyre jeshile nga djersa. Tek avantazhet po ashtu futet dhe fakti qe jan me te lehta ne krahasim me strukturat e tjera metalike. Me teper, nje skelet metalik eshte me i lehte per tu perputhur me mire me formen e fytyres tuaj dhe zakonisht ju shqetesojn me pak vizionin tuaj. Disavantazhet: Zakonisht jan me te shtrenja dhe me te forta per tu prishur ne varesi me specie te tjera. Nese i harroni ne djelle ato mund te ngrohen shume dhe tmos i vishni dot. Po ashtu duhet te jeni te kujdesshem me skeletin metalik pasi mund tju shkaktoj alergji ne lekuren tuaj. Alergjia eshte shpesh shkaku i nikelit. Kock ose Plastike. Avantazhet: Mund ti zgjidhni ne ngjyra te ndryshme. Nuk shkaktojn alergji ne lekuren tuaj. Jan me ekonomike, me te lehte dhe me te qendrueshem se metaliket. Disa kan rezistenc te madh tek renjet nga siperfaqe te larta dhe gjithashtu nese thyhen, shpesh rregullimi nuk eshte i mundur. Disavantazhet: Nuk pershtaten lehte ne formen e fytyres tuaj, vetem ne rast se kan nje tel te vecant per kte gje. Druri. Si nje trend prototipike per syze djelli, druri i perdorur per syze djelli eshte i ilustruar dhe krijohen linja te bukura dhe te vecanta per skeletin e tyre. Marrin trajtim te vecant ne menyre qe druri te marri nje form te qendrueshme, po ashtu jan dhe hypoallergjenic. Ne cdo rast shikoni qe syzet tuaja te ken ato mbeshteteset e buta ne vendin ku syzet takohen me hunden tuaj ne menyre qe tmos ju bezdisi. Gjithashtu mire eshte qe syzet te mos jen te ngjitura me fytyren tuaj, por te jen te rehatshme.
XOXO,
TeenAngel Girl.

How to Pull Off the Half Bun!!!

12:03:00

     The last time you uttered the words "half up, half down" where in 2003!
     Alright, I am here to tell you that this hairstyle, which was seen most at weddings and proms, has returned--but in a new way.
     I will introduce you the half bun, from my eyes. It is loose, casual and super popular with celebrities.
     Here are some listed steps you can follow for a nice looking messy half bun.

  1. Create some beach-y waves. If you have curly hair, you are so lucky as you do not need to follow this first step. For who has straight hair you can make beach-y waves in many ways. Firstly, with a curly iron and later mess them up or if you do not have a curly iron, you can do it with a flat one. Take two sections of your hair, create a twisted cord holding the ends and twist them together. Use the flat iron and iron them starting from the top. Let it cool completely and then unravel them. Repeat with other section as much as you need. Last, you can use a sea-salt spray and a curling want to add some effortless kinks. 
  2. Keep the bun low. This particular bun should rest back on the crown of your head. Write where you separate the two sections of hair--that's where it should go. 
  3. Make one that works for you. Everyone's personal texture is unique. Pull your hair through a rubber band two and a half times, or circle your hair first and then wrap the rubber band around that. However you normally rock a messy situation... 
  4. Finish with a light-hold spray. You want to keep the strands in check while also keeping the  “I woke up like dis” vibe.      
  Best wishes,
  TeenAngel Girl.