6 Sekrete qe Duhet te Dini Perpara se te Dilni ne Djelle! - Aleksia Mansaku

May 11, 2016

6 Sekrete qe Duhet te Dini Perpara se te Dilni ne Djelle!


Antidjellsi i pare u prodhua ne vitin 1938 nga kimisti dhe alpinisti Franz Greiter. Quhej Gletscher Crème qe ne perkthimin e lire do te thote «kremi i akullit». Nga ajo kohe kan ndryshuar shume gjera. Avancoj shkenca, u permiresuan antidjellset po ashtu edhe klima ndryshoj... Tashme, perdorimi i antidjellsit eshte esencial -dimer vere-. Duke marr parasysh te gjithe faktoret, ju paraqes disa gjera qe duhet te keni kujdes qe te shijoni ne maksimum djellin duke mos vene veten tuaj ne... rreziqe te pakthyeshme! 1. Mesoni fotokopjen e vetes tuaj!
  Fotokopja tregon ndjeshmerine qe ka lekura juaj ndaj djellit. Me ngjyren e flokeve, syve edhe te lekures, cdo njeri i perket nje fotokopje te ndryshme!
  Fotokopja 1: Nese lekura juaj eshte shume ngjyre e hapur edhe e ndjeshme ne djell, skuqet edhe digjet lehte, floket e juaja jan ngjyre e verdhe ose te kuqe edhe keni quka.
  Fotokopja 2: Nese keni lekure ngjyre te hapur, digjeni lehte edhe nxiheni vetem pak.
  Fotokopja 3: Nese keni gjyre flokesh brun, lekure ngjyre te hapur e cila skuqet ne fillim e me pas nxihet. Po ashtu jeni dhe me pak te ndjeshem ndaj djegjet.
  Fotokopja 4: Nese keni ngjyre flokesh te zez, skuqeni shume rralle por nxiheni shume shpejt.
  Fotokopja 5: Nese floket e juaja jan shume te errta po ashtu edhe lekura juaj. (Akoma dhe me kete fotokopje duhet te perdorni antidjells.)
 2. Mesoni se cfare eshte SPF!
  Kjo eshte nje akronim i termit anglez Sun Protection Factor. SPF-ja tregon kohen qe ju mund te rrini ne djelle pa u djegur. Per shembull, nese lekura jone skuqet pas 10 minutave ne djelle, edhe kemi perdorur nje antidjells me SPF 15, do te thote qe mund te qendrojme ne djelle per 150 minuta. Kujdes, sepse kjo eshte shume teorike, pasi mund te shfaqet nje eriteme shume me shpejte. SPF llogaritet sipas disametodave laboratorike.
 3. Zgjidhni antidjellsin e duhur! 
  Ne forme kreme, balsame, emulsioni, xhel, sprey ose stick, antidjellset kan nje qellim te vetem: te mbrojn lekuren nga rrezet ultravjollce edhe te sigurojn hidratimin.
  Te buzet edhe rreth syve: Preferohet stick ose balsam.
  Ne fytyre: Preferohet krem ose emulsion.
  Ne trup: Te gjitha, por akoma me teper vajrat. Te cilat sugjerohen pasi te jeni nxirr sepse kan nje SPF te ulet!
  Per meshkujt: Per ato qe skan flok, preferohet xheli ose sprey.
 4. Respektoni lekuren tuaj!
  Lloj lekures tuaj do percaktoj se cfare lloj antidjellsi eshte i duhur per ju.
  Lekure me vaj: Krema e pershtatshme eshte ajo me cilesi te holle pasi ne kete menyre nuk do te bllokohen poret.
  Lekure e thate: Krema e pershtatshme eshte ajo me cilesi te trashe.
  Lekure e ndjeshme: Mire do te ishte tju shmangeshit produkteve me arome.
  Lekure me allergji ne drite: Ju duhet rekomandimi i nje doktorri. Sigurohuni qe antidjellsi ka rezistence ndaj ujtit edhe djerses. Po ashtu te jete dhe hipoalergjik.
 5. Konsultoni kohen tuaj!
  Aplikoni antidjells 30 minuta para se te dilni jashte ne djelle, qe te kete kohe te absorbohet. Rekomandohet per fytyren tuaj qe perpara te veni nje krem hidratues, edhe me pas antidjellsin. Perseriteni cdo dy ore, patjeter pas notit ose nese djersiteni. Kujdes! Shmangni plazhin nga ora 12:00-16:00 qe djelli eshte i forte edhe rrezet e saj jan pingule edhe djegin shume lehte!
 6. Veni syze, kapele, edhe konsumoni shume lengje ose fruta! 
  Akoma dhe nese ju perdorni antidjells me SPF te madh, edhe zgjidhni qe te rrini poshte cadres, perseri nuk mjafton qe te mbroni lekuren tuaj! Mos u zhgenjeni kurre nga koha me re, pasi perseri mund te digjeni sepse rrezet e djellit i kalojn rete! Prandaj eshte e doemoshme te vishni kapele, syze edhe rroba te pershtatshme! SIDOMOS PER FEMIJET! (per to ka disa rroba me antidjells te cilat duhet te ndrrohen cdo vite.) Pasuroni dieten tuaj me shume perime edhe fruta ngjyre te kuqe ose portokalli. Karota, domate, shege, pjeshke te cilat kan vitamin-C, B-carotene edhe aktivitete antioxidant. 
Kujdesni me masen qe aplikoni antidjellsin. Doza e aplikimit eshte 2 mg/cm2, e cila eshte diku ne 29gr. antidjells qe te mbulohet i gjithe trupi. Po ashtu masa per fytyren eshte 1/3 e nje luge. Nese veni me shume, sdo ju mbroj me teper. Po ashtu nese veni me pak, sdo ju mbroj aq sa duhet.
XOXO,
TeenAngel Girl.  

No comments:

Post a Comment