Keshilla per Syze te Persosura. - Aleksia Mansaku

July 15, 2015

Keshilla per Syze te Persosura.

Mirdita te dashur lexues,
Korriku eshte nje muaj me shume djell i cili cdo vite na kujton rendesin e syzeve te djellit. E po kjo gje nuk eshte aspak problem! Syzet gjate dites mund ti perdorim si mbrojtes per syte tona dhe po ashtu dhe si "rreth" per floket qe me shume fuksionon per femrat kjo lehtesi.
 Arsyja e ketij artikullit eshte se jo te gjithe mund te veshim cdo lloj syzeje, pasi nuk kemi te gjithe te njejtat tipare ne fytyre dhe jo te gjithe jemi si kukulla barbie qe tmendoj nje fabrik i terre vetem per ne, sic bejn fabrikantet per kukullat e tyre. Kjo gje sduhet tju shqetesoj aspak, pasi ka njerez te cilet punesohen vetem per te krijuar syze te reja te cilat mund te pershtaten ne cdo lloj fytyre.
Syzet pervec mbrojtjes te syve te mos pesojn gje nga rrezet e forta UVA dhe te lekures per-rreth syve, tregojn dhe esthetik dhe nje veshje me te kujdesur. Pikerisht kjo eshte dhe arsyja e cila ka bere shume kompani syzesh te shpikin syze me forma te ndryshme, xhama te ndryshme, ngjyra te ndryshme dhe material te ndryshem.
Ndodheni ne vendin me te pershtatshem per te gjetur disa keshilla te dobishme te cilat do ju ndihmojn te gjeni syzet e persosura per cdo lloj forme fytyre qe keni ju dhe te afermit tuaj. RRUMBULLAKE: Nese fytyra juaj eshte rrumbullake, ju pershtaten tmerresisht shume syzet me forma te forta, me cepa e cila do tregojn fytyren tuaj me te gjere. Preferoni syze katrore ose me form fluture. KATRORE: Nese vija e mjekres tuaj eshte i forte, balli juaj i gjere dhe kockat e faqeve te gjera, keni nevoj per nje skelete qe eshte rrumbullake ose ovale. Rrumbullake ose ovale nuk ka rendesi te madh, pasi qe te dyja do te tregojn ne menyre te barabarte fytyren tuaj te bukur. Nje detaj i vogel eshte qe skeleti juaj te jet lehtesisht horizontal dhe me linja te medha vertikale. OVALE: Ju qe keni fytyren ovale, konsiderojeni veten me fat, pasi ju shkojn te gjitha format e skeleteve te syzeve. Eksperimentoni pa frike, me syze, maska, skelete katrore, qoshe pak te rrumbullakosura, me cdogje. TREKENDESH: Fytyra me forme trekendesi do te thote mjeker te ngushte dhe balle te gjere. Preferoni syzet me linja te drejta dhe me xham i cili do te theksoj me shume syte tuaj, dhe do ju tregoj nje fytyre me shume simetrike. Ju mund te zgjidhni lehte, nje skelet katrore me qoshe katrore. ZGJATUR: Nese fytyra juaj eshte i holle dhe i gjate, syzet qe ju pershtaten me shume jan ato me forma me te rrumbullakosura dhe me ngjyra te ndritshme e cilat do te japin pershtypjen e nje fytyre me t gjere. DIAMAND: Fytyra e cila ka faqe te mbushura dhe tipare te forta. Preferoni forma te syzeve te cilat kan linja te trasha siper vetllatave qe te theksoni me shume syte tuaja dhe te mcifni tiparet e forta te fytyres tuaj.


Me poshte do te gjeni tipin e skeletit qe ju shkon me shume, ose qe do te preferoni me shume qe te keni!
Metalike. Avantazhet: Nese djersiteni shume, nje zgjidhje e duhur per ju eshte te merrni skeletin tuaj te bere nga titan, e cila nuk do te kthehet ne ngjyre jeshile nga djersa. Tek avantazhet po ashtu futet dhe fakti qe jan me te lehta ne krahasim me strukturat e tjera metalike. Me teper, nje skelet metalik eshte me i lehte per tu perputhur me mire me formen e fytyres tuaj dhe zakonisht ju shqetesojn me pak vizionin tuaj. Disavantazhet: Zakonisht jan me te shtrenja dhe me te forta per tu prishur ne varesi me specie te tjera. Nese i harroni ne djelle ato mund te ngrohen shume dhe tmos i vishni dot. Po ashtu duhet te jeni te kujdesshem me skeletin metalik pasi mund tju shkaktoj alergji ne lekuren tuaj. Alergjia eshte shpesh shkaku i nikelit. Kock ose Plastike. Avantazhet: Mund ti zgjidhni ne ngjyra te ndryshme. Nuk shkaktojn alergji ne lekuren tuaj. Jan me ekonomike, me te lehte dhe me te qendrueshem se metaliket. Disa kan rezistenc te madh tek renjet nga siperfaqe te larta dhe gjithashtu nese thyhen, shpesh rregullimi nuk eshte i mundur. Disavantazhet: Nuk pershtaten lehte ne formen e fytyres tuaj, vetem ne rast se kan nje tel te vecant per kte gje. Druri. Si nje trend prototipike per syze djelli, druri i perdorur per syze djelli eshte i ilustruar dhe krijohen linja te bukura dhe te vecanta per skeletin e tyre. Marrin trajtim te vecant ne menyre qe druri te marri nje form te qendrueshme, po ashtu jan dhe hypoallergjenic. Ne cdo rast shikoni qe syzet tuaja te ken ato mbeshteteset e buta ne vendin ku syzet takohen me hunden tuaj ne menyre qe tmos ju bezdisi. Gjithashtu mire eshte qe syzet te mos jen te ngjitura me fytyren tuaj, por te jen te rehatshme.
XOXO,
TeenAngel Girl.

No comments:

Post a Comment